Ikona Facebook
Strona główna > Wywiad z Panem Markiem Majewskim w weekendowym wydaniu gazeta.pl

Wywiad z Panem Markiem Majewskim w weekendowym wydaniu gazeta.pl
15.06.2015

"Nazywali mnie Russian James Bond". 12 lat w San Francisco, czyli jak gość zza żelaznej kurtyny został hipisem"

Jedyny Polak, który fotografował dla "Rolling Stone'a". W samym środku raju hippisów. Poznał Carlosa Santanę czy Chrisa Isaaka, podglądał, jak pracuje Annie Leibovitz. W latach 70. czerpał z amerykańskiej wolności całymi garściami. - Zachłystywałem się nią tak, że czasem nie mogłem złapać tchu - mówi Marek Majewski, plastyk, autor książki "Koniak i daktyle".

Był pan hippisem.

- Byłem. Zapuściłem włosy, nosiłem koński ogon i podzielałem ich filozofię. Bo jestem artystą. Może gdybym nie był, to kult hippisowski by mnie nie zainteresował. Zgodzi się pani ze mną, że to był kult, prawda?

Do Polski dotarł nieco później. Kolega Marka Dutkiewicza, też artysta, poprosił mnie za jego pośrednictwem, żebym mu przysłał jakieś nasionka. Znalazłem u znajomych najlepsze, z Jamajki. Włożyłem w grzbiet longplaya i mu wysłałem. On to posadził w swoim ogródku. Jak zakwitło na fioletowo, przychodzili inni działkowicze i mówili: - Ale ładna roślina!A, to taka dekoracyjna - odpowiadał.

Mieszkał pan w komunie?

- Nie mieszkałem, ale często bywałem. Było kilka pod San Francisco. W jednej z nich hippisi hodowali trawę w szopie z dachem z folii. Sprzedawali trawkę i z tego żyli przez cały rok. Jako przykrywkę mieli farmę z warzywami.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o szalonym życiu polskiego hippisa to koniecznie przeczytajcie:

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138585,18099988,_

Nazywali_mnie_Russian_James_Bond___12_lat_w_San_Francisco_.html

 

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399