Ikona Facebook
Strona główna > Uratował wyjątkowy jacht, wypłynął w rejs i napisał o tym książkę

Uratował wyjątkowy jacht, wypłynął w rejs i napisał o tym książkę
05.12.2014

„Zapiski niepamięci” debiutancka książka Grzegorza Tulisowa to historia znanego, ale niestety dziś już zapomnianego jachtu i mężczyzny, który go uratował, będąc na kolejnym życiowym zakręcie.

Jacht, duży stalowy Rigel powstawał w nieistniejącej już Szczecińskiej Stoczni Remontowej pod koniec lat 80-tych. Swój dziewiczy rejs odbył pod nazwą Dar Śląska. Podobno pewnego dnia, na jego pokład zawitał Stanisław Lem i zasugerował zmianę nazwy na Solaris. Mimo to jacht nie miał szczęścia do kolejnych armatorów i kapitanów. Stracił maszt, pływał bez przerwy długie lata, rozbił się o skały. Przez chwilę trafił w dobre ręce i opłynął Spitsbergen. Potem jednak utknął w Brazylii, a w końcu ponownie sprowadzony do Polski, zatonął przy kei.

Grzegorz Tulisow jest właśnie tym mężczyzną, który postanowił go ratować. Pewnego marcowego dnia 2007 roku odebrał telefon od zaprzyjaźnionego kapitana z Bydgoszczy. Usłyszał o wraku Solarisa, który był na sprzedaż. Własna łódź od zawsze była marzeniem Tulisowa. Od szczeniaka gromadził na ten cel pieniądze w słoiku po Nutelli. Tyle, że pod drodze opróżniał ten słoik kilka razu, wpadał i wypadał z życiowych zakrętów. Zakup Solarisa oznaczał kolejny.

Grzegorz Tulisow nie ukrywa, że pierwsza podróż, w którą w końcu wyruszył jachtem była ucieczką. Szczerze opowiada o swoim życiu, sukcesach i porażkach. Płynąc w kierunku Afryki, a potem Ameryki, cofa się w swoich opowieściach w zupełnie przeciwnym kierunku. Choćby do carskiej Rosji, gdzie jego pradziadek udusił cara. Albo do gospodarstwa w Łańsku, którym przez kilka lat zarządzał. Do młodości, przyjaciół i kobiet, które choć kochał z wzajemnością, nie rozumiały jego potrzeby posiadania własnej łodzi.

„Zapiski niepamięci” to szczere wyznanie o marzeniu, dojrzewaniu do jego realizacji za wszelką cenę. O pustce towarzyszącej spełnieniu oraz o tym, że mimo wszystko jednak warto było. Dla autora ważna była się droga, a nie cel.

Książka, wydana w ramach projektu Rozpisani.pl (Grupa PWN)  trafi do księgarń w drugim tygodniu grudnia. Jest już dostępna w formie ebooka na ravelo.pl. Wcześniej wzbudziła zainteresowanie kilku tysięcy czytelników, którzy mogli przeczytać jej fragmenty na forach żeglarskich.

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399