Ikona Facebook
Strona główna > Tomik „Prolog do Sylwii” przenosi w świat miłości jakiej wszyscy pragniemy

Tomik „Prolog do Sylwii” przenosi w świat miłości jakiej wszyscy pragniemy
27.10.2014

Tłumaczona między innymi na francuski poetka i malarka Sylwia Gibaszek wydała właśnie piąty tomik p.t. „Prolog do Sylwii”.  W oryginalnym i niezwykle osobistym zbiorze przenosi nas w świat miłości jakiej wszyscy pragniemy.

Z wierszami przeplatają się obrazy autorki, które są dopełnieniem tej wyjątkowej podróży. W sumie na tomik składa się z 48 wierszy i 11 obrazów. Na miłosne wątki szczególną uwagę zwraca Rafał Szymborski, astrolog, przedstawiciel świata ezoterycznego i kontrkultury: - Od najdawniejszych czasów poezja była dla człowieka kluczem zarówno do poznania jak i wyrażenia szczególnego przeżycia jakim jest miłość. Wszyscy pragniemy nie tylko miłości, ale towarzyszących jej chwil ekstazy, dającej poczucie transcendentnej wolności, przenoszącej nas w nieziemską rzeczywistość istniejącą poza codzienną prozą ludzkiego losu. W taką rzeczywistość przenosi nas zbiór poezji Sylwii Gibaszek, będący jednocześnie kluczem do dynamiki jej wewnętrznego świata najintymniejszych przeżyć i niejako potwierdzeniem ezoterycznej nauki zwanej tellegonią, wedle której każde doświadczenie erotyczne i miłosne zapisuje się w nas na zawsze. Oto najautentyczniejszy zapis widniejący na tellegonicznych tablicach jej Lwiego Serca! – recenzuje Szymborski.

Natomiast Krystynę Rodowską,  poetkę eseistkę, tłumaczkę, ambasadorkę kultury polskiej we Francji i Ameryce Łacińskiej zachwyciły wiersze i sama poetka: - Niezwykła poezja, bo niezwykła jest osobowość, która się poprzez wiersze „Prologu do Sylwii” wyraża.  Fantastycznie, erupcyjnie  zmysłowa, podyktowana jest przez namiętność istnienia i przemożną potrzebę osobistego mitu. Rozgrywa się między wyznaniem a kreacją, między niedocieczoną, nieusidloną żadnym słowem Sylwią Gibaszek  a “ Sylwią” – poetką – malarką – kobietą niezależną – ekspansywną kochanką, “dzikuską”, która “ maluje nagą dłonią” z potrzeby absolutnej bliskości – z płótnem obrazu, ciałem ukochanego, z duchem umarłej babci. Ostatni  z wierszy tomu „Mit Syzyfa” rzuca światło tragizmu na ekstatyczne wyznania-kreacje autorki tych wierszy, które nikogo nie pozostawią obojętnym – podkreśla Rodowska.

Z kolei profesor Jerzy Prokopiuk ma nadzieje, że tak „arcykobieca” poezja ma szansę trafić do awangardy nadciągającego renesansu matriarchalnego: - Dla jednych przejawu regresji kulturowej, dla innych jutrzenki zbliżającej się przyszłości -  Gdzież jak nie w duszy poetessy mamy szukać przeczucia naciągającej przyszłości? Jeśli nasza patriarchalna cywilizacja zwali się i runie w wojnach, katastrofach klimatycznych i geologicznych XXI wieku – a jej upadanie obserwujemy nie od dziś, to podobnie jak zatonięciu Atlantydy, nastanie nowa era kochającej i opiekuńczej Bogini Matki, era ireniczna, pacyfistyczna i liryczna. A przeczucie tej ery znajdujemy właśnie w kobiecej poezji naszych czasów – przewiduje profesor.                                               

Sylwia Gibaszek urodziła się 18 sierpnia 1977 r. Do tej pory wydała czterech książki poetyckie: „Szklane kantaty” (Nowy Świat 2004), „Lady Solo” (Nuit Magique 2006), „Meduza“ (Oficyna Wydawnicza Łośgraf 2010), „Ryba na łańcuchu” (Oficyna Wydawnicza Łośgraf 2013).  Jej poezja była nagradzana na ogólnopolskich konkursach poetyckich – m. in. „Łódzkiej Wiośnie Poetów“, płockim konkursie o „Liść dębu”, cieszyńskim „O Piastowską Wieżę”. Poetka publikowała w „Wyspie”, „Toposie”, „Gazecie Kulturalnej”, „Migotaniach”, „Tekstualiach”,„Przeglądzie Powszechnym”, „Zeszytach Literackich”, na portalach „Pisarze.pl“ i „Latarnia Morska”. Wiersze autorki „Ryby na łańcuchu” były wielokrotnie prezentowane na antenie Polskiego Radia, a także tłumaczone na słowacki i francuski. Przekład w tym ostatnim języku ukazał się w belgijskim magazynie „Remue Meninges”. Sylwia Gibaszek zajmuje się także rysunkiem i malarstwem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399