Ikona Facebook
Strona główna > "Bork" - niezwykła historia z Warmii Mazur już w księgarniach

"Bork" - niezwykła historia z Warmii Mazur już w księgarniach
08.08.2014

Powieść "Bork", czyli dziejąca się w scenerii Warmii i Mazur historia pewnej prastarej klątwy, jest już w księgarniach. 

Akcja ma swój początek w XIX wieku. Klątwa sięga czasów, gdy Mazury nie były jeszcze Mazurami, a ich terytorium podzielone było pomiędzy plemiona pruskie. To pełna magii, demonów, czarów opowieść o walce dobra ze złem. Autor, debiutujący w roli pisarza Marcin Hawryło, odwołuje się w niej do motywów z wierzeń i podań ludowych. Nawiązuje też do autentycznych wydarzeń i postaci ważnych dla historii Mazur, a zwłaszcza dla Mrągowa (ówczesnego Żądźborka, a potem Sensburga) i jego okolic. Ważnym wątkiem powieści jest też miłość.  - Opowieść Marcina Hawryło obejmuje czasy historyczne, ale pasja, z jaką opowiada o "ziemi pruskiej" jest jak najbardziej współczesna – rekomenduje na okładce prof. Zbigniew Chojnowski – polski poeta, historyk literatury, krytyk literacki.  Obszar Warmii i Mazur, a lepiej byłoby powiedzieć dawnych Prus Wschodnich odsłania się tu jako tajemnicza część Europy. Czytelnikom tej prozy zaimponuje nie tylko wciągająca w wir wydarzeń narracja, ale również erudycja o słabo znanych i nieznanych dziejach i kulturze regionu, kojarzonego powszechnie, i nie zawsze słusznie, z wakacyjną beztroską – dodaje prof. Chojnowski.

Inna recenzentka, Karolina Bilska, redaktorka magazynu "Twoja Księgarnia" poleca ją szczególnie kobietom: - Autor użył bogatego repertuaru feministycznych toposów, tematów, postaci i wątków. Czytamy m.in. o kobiecej genealogii, cielesności i macierzyństwie jako źródłach cierpienia kobiet, relacjach między nimi, szczególnie tych trudnych – balansujących na granicy miłości i nienawiści. I zapewne, gdybym nie znała imienia i nazwiska autora, stereotypowo orzekłabym, że autorką powieści jest kobieta! – nie kryje zaskoczenia redaktorka "Twoja Księgarnia".

Ponadto w kwietniu 2014 roku książka zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim "Moja własna książka", zorganizowanym przez portal Rozpisani.pl (Grupa PWN) i Książnicę Polską w Olsztynie.  Wydanie najlepszej powieści, której akcja toczy się na Warmii i Mazurach było nagrodą w tym konkursie.

Marcin Hawryło ma 41 lat. Mieszka wraz z rodziną w południowo-zachodniej Anglii. Nad powieścią „Bork” pracował trzy lata, głównie podczas wakacji spędzanych w swoim mazurskim domu, w książkowych Brejdynach. Sporo pisał też w Anglii – część opowieści powstała w londyńskim metrze. Kiedy pisze słucha muzyki Michała Lorenca. Obecnie pracuje nad kolejnym tomem i kontynuacją – planuje, że całą historię zamknie w trzech tomach.

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399