Ikona Facebook
Strona główna > Marcin Hawryło zwycięzcą konkursu „Moja własna książka”

Marcin Hawryło zwycięzcą konkursu „Moja własna książka”
04.06.2014

Marcin Hawryło, autor powieści „Bork”, zwyciężył w konkursie literackim „Moja własna książka”, zorganizowanym przez portal Rozpisani.pl (Grupa PWN) i Książnicę Polską.
Już niebawem pachnąca farbą drukarską powieść trafi do zwycięzcy, dystrybucji oraz czytelników. Wydanie książki i wprowadzenie jej do księgarń było główną nagrodą w konkursie, którą ufundował portal Rozpisani.pl. Dodatkowo Książnica Polska zorganizuje spotkanie autorskie Marcina Hawryło oraz opublikuje artykuł prezentujący laureata i jego powieść na łamach magazynu dla czytelników „Twoja Księgarnia” (nakład 15 tys.  egzemplarzy trafia do najlepszych księgarń w kraju i jest rozprowadzany wśród czytelników). Do autora trafi też honorarium autorskie ze sprzedaży książki.
Akcja powieści „Bork” ma swój początek w XIX wieku i rozgrywa się na Mazurach, co było jednym z warunków udziału w konkursie. To historia prastarej klątwy sięgającej czasów, gdy Mazury nie były jeszcze Mazurami, a ich terytorium podzielone było pomiędzy plemiona pruskie. Pełna magii, demonów, czarów opowieść o walce dobra ze złem. Autor odwołuje się w niej do motywów z wierzeń i podań ludowych oraz autentycznych wydarzeń i postaci ważnych dla historii Mazur, a zwłaszcza dla Mrągowa (ówczesnego Żądźborka, a potem Sensburga) i jego okolic. Ważnym wątkiem powieści jest też miłość. 
Marcin Hawryło pracował nad powieścią z przerwami od 2009, a skończył pod koniec 2012 roku. Częściowo pisał ją w swoim mazurskim domu (powieściowe Broedinen/Brejdyny), a kończył już mieszkając w Anglii. Jak przyznaje, największa część powstała w londyńskim metrze. Potem wysyłał „Bork” do sporej ilości wydawnictw, ale nie mając znanego w świecie wydawniczym nazwiska, nie spotkał się z dużym odzewem. - Miałem dwie propozycje wydania, ale rzecz jasna musiałbym partycypować w procesie wydawniczym finansowo, na co nie mogłem sobie wówczas pozwolić – mówi Marcin Hawryło. – Tym bardziej jest mi trudno uwierzyć w werdykt jury konkursu. I nie mogę się już doczekać, kiedy wezmę do rąk moją książkę – cieszy się.


Spośród 38 zgłoszonych prac, oprócz zwycięzcy, jury konkursu przyznało również trzy wyróżnienia: „Powiedz, że mnie kochasz, mamo” autorstwa Grażyny Mączkowskiej, „Przeklętej kolekcji” Sławomira Leszczewskiego i „Niskiemu poziomowi absurdu” Krzysztofa Kapinosa. Wszystkich uczestników portal Rozpisani.pl nagrodził dodatkową niespodzianką – otrzymali ważną do końca roku 20% zniżkę na druk swoich książek. Niewykluczone więc, że oprócz zwycięzcy w druku ukażą się także inne tytuły, które rywalizowały w konkursie.

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399