Ikona Facebook
Strona główna > Polskie nazwy geograficzne na mapie świata – premiera książki i kalendarz wydarzeń

Polskie nazwy geograficzne na mapie świata – premiera książki i kalendarz wydarzeń
20.09.2021

Nazwy geograficzne spełniają ważną rolę informacyjną i są istotną częścią dziedzictwa każdego kraju. Gdy dotyczą różnych obszarów świata, są wyrazem historycznych powiązań z danym regionem.

Najnowsza książka Jarosława Fischbacha pt. „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata” przypomina o istotnym wkładzie Polaków w rozwój wielu regionów i całej światowej cywilizacji. Autor w niezwykle oryginalny i rzetelny sposób łączy wiedzę geograficzną z wątkami historycznymi i elementami językoznawstwa. To doskonała lektura zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.


O KSIĄŻCE


…Książka Jarosława Fischbacha przypomina o wkładzie Polaków w światowy rozwój cywilizacyjny. Jako Polka mieszkająca w Australii, jestem dumna ze wszystkich śladów polskości poza granicami naszej ojczyzny, które na stałe są wplecione w geografię świata, promują polską kulturę i historię oraz przypominają o walce Polaków o niepodległość. Brakowało pozycji na polskim rynku wydawniczym, która zwróciłaby uwagę na to, jak wiele rożnych polskich akcentów znajduje się na mapie świata. Każdy turysta, podróżnik po przeczytaniu tej książki będzie wiedział, gdzie ich szukać.
Małgorzata Kwiatkowska – Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej


…Mam przed sobą bogate – w różnorodne polskie nazwy – poważne dzieło Jarosława Fischbacha. Hasła w książce ułożone są według poszczególnych kontynentów. Polskie nazwy geograficzne, wiele nazw polskich miejscowości czy miast, nazwiska różnych Polaków reprezentujących przeróżne zawody, którzy zasłużyli się dla danego kraju czy regionu. Przy większości z tych haseł są podane współrzędne, dzięki którym z łatwością można je znaleźć na mapie świata. Autorowi Jarosławowi Fischbachowi należy wyrazić wielki szacunek i zarazem podziw za podjęcie się opracowania „Polskich nazw geograficznych na mapie świata”. Z pewnością dzieło to jest unikatem.
Zdzisław Malczewski SChr – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii

 

O AUTORZE


Jarosław Fischbach – podróżnik śledzący losy Polaków na świecie. Absolwent geografii na Uniwersytecie Łódzkim. Wielki fan Skaldów. Autor książek: „O jeden ląd za daleko”, „Powałęsajmy się po Polsce. Szlakiem Lecha Wałęsy”, „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”; współautor „Atlasu Polonii Francuskiej” i przewodnika „Szlakiem Skaldów”. Książka „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” uzyskała wyróżnienie na Festiwalu Odkrywców i Podróżników „Mediatravel”, była prezentowana w środowiskach polonijnych w: Nowym Jorku, Buenos Aires, Kurytybie, Sao Paulo i Santiago de Chile. Publikował w: „Przeglądzie Polonijnym”, „Poznaj Świecie”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” , „Dzienniku Łódzkim”, brazylijskim „Projecoes – Revista de estudos polono-brasileiros”, nowojorskim „Nowym Dzienniku”, amerykańskim „Magazynie Polonia” i „Link to Poland”. Autor wystaw fotograficznych m.in. w: Sao Paulo, Buenos Aires i Kurytybie.

 

Rozmowy z autorem:

 

SPOTKANIA AUTORSKIE, WYKŁADY, PRELEKCJE - kalendarz najbliższych wydarzeń:

 

15 października 2021 r. (piątek), godz. 18.00 

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8

Spotkanie z podróżnikiem Jarosławem Fischbachem.
Wydarzenie śledzić będzie można także w formie live'a na Facebooku Miejskiej Biblioteki Biblioteki Publicznej w Szczecinie:  https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie, a później obserwować na FB i stronie https://mbp.szczecin.pl/.

 

21 października 2021 r. (czwartek), godz. 18:00

Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych, ul. Narutowicza 88, sala 107

Organizator: Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Wykład Jarosława Fischbacha pt. „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata".
Spotkanie w ramach cyklu GEOCZWARTKI (prelekcje popularnonaukowe Oddziału Łódzkiego PTG). UWAGA: Wykład w formule hybrydowej, stacjonarnie na Wydziale Nauk Geograficznych i online na platformie MS Teams – link do wydarzenia

 

27 października 2021 r. (środa), godz. 17:00

Urząd Gminy Aleksandrów Łódzki, ul. Jasińskiego 20 (obok ratusza), sala konferencyjna

Organizator: Biblioteka Publiczna im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim

Spotkanie autorskie poświęcone najnowszej książce Jarosława Fischbacha pt. „Polskie nazwy geograficzne na mapie świata".

 

4 listopada 2021 r. (czwartek), godz. 17.oo

Toruń, Muzeum Podróżników im. Tony Halika, ul. Franciszkańska 9/11

Spotkanie autorskie.

https://edupolis.pl/spotkanie-autorskie-z-jaroslawem-fischbachem-pt-polskie-nazwy-geograficzne-na-mapie-swiata/

 

23 listopada 2021 r. (wtorek), godz. 12.00

Radziejów Kujawski, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Franciszka Becińskiego, ul. Objezdna 33

otwarte spotkanie w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

FB: https://www.facebook.com/biblioteka.wradziejowie/

 

Recenzje:

https://wyborcza.pl/7,175991,27791529,giewont-jest-w-andach-warszawa-w-ameryce-polskie-nazwy-na.html

https://readandfly.pl/polskie-nazwy-na-mapie-swiata/

 

 

SERDECZNIE POLECAMY!

 

Książkę można kupić m.in. w księgarni PWN


 

 

Serdecznie polecamy!

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2022 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399