Ikona Facebook
Strona główna > POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Dorota Majewska

POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Dorota Majewska
31.08.2021

Co sprawia, że można odkryć w sobie talent pisarski? Co jest impulsem i motywacją do napisania pierwszej książki?  Jak wygląda proces twórczy? Na te i inne pytania odpowiedzieli pisarze, którzy wydali swoje książki z pomocą Rozpisani.pl. Dziś zapraszamy do wywiadu z Dorotą Majewską, autorką powieści „Zapamiętaj imię konia”.

 

Kiedy odkryła Pani swój talent pisarski i co przesądziło o tym, że zdecydowała się Pani podzielić swoją twórczością ze światem?

Nie zdawałam sobie wtedy sprawy, że to może być talent. Mój polonista wychwalał moje wypracowania, które często czytał na głos. To było w liceum. Wszystko jednak zaczęło się w Petrykozach, kiedy poznałam Wojciecha Siemiona, aktora i pisarza. Do jego dworku zjeżdżali różni artyści, organizowano spotkania poetyckie. Wtedy postanowiłam wydać tomik swoich wierszy. Nie chciałam być gorsza od znakomitych gości Wojciecha i pragnęłam też czymś się wykazać. Choć plan wydania poezji się nie powiódł, to niezwykła osobowość Wojciecha Siemiona motywowała mnie do ciągłego tworzenia. Pragnęłam napisać książkę. Obiecałam Mu to. Nie było łatwo, ale dałam słowo. Napisałam „Cztery pory (u)roku”. Książka została wydana w 2011 r. 

 

Jak w Pani przypadku wygląda proces twórczy, jaki jest Pani „sposób na pisanie”? Czy ma Pani swoje rytuały, czy coś wyjątkowo pomaga, a coś przeszkadza?

Ważne w pisaniu są styl i lekkość pióra, ale bez znalezienia odpowiedniego tematu nie ruszy się z miejsca. Wypracowałam w sobie konieczność pisania codziennie. Może to być nawet jedno zdanie, które następnego dnia poprawię, bo przestanie mi się podobać. Pomaga mi ten nawyk.

 

Czy zdarza się, że dosięga Panią syndrom „białej kartki” i jak ewentualnie Pani sobie z nim radzi?

Oczywiście, zdarza mi się, że nic nie przychodzi do głowy. Wtedy wyłączam komputer i zajmuję się czymś innym. Po pewnym czasie wracam do pisania i wszystko zaczyna się układać.

 

Gdzie szuka Pani inspiracji i pomysłów do swojej książki? Czy pomocne jest podpatrywanie rzeczywistości? Czy inspirację można czerpać z rozmów ze znajomymi?

Przez całe życie, niezależnie w jakim jesteśmy wieku, wiele się wydarza. Dużo pomysłów czerpię z życia, też z rozmów ze znajomymi. Czasem coś uda się podsłuchać. Niekiedy jedno zdanie, które gdzieś padnie, pozwoli na wplecenie go do pisanej książki. Nierzadko to jedno zdanie pomoże w rozwinięciu akcji.

 

Czy rozpoczynając prace nad książką, wiedziała Pani dokładnie, co znajdzie się w książce, czy też pomysły rodziły się w trakcie pisania?

Kiedy zaczynam pisać książkę, znam jej temat, ale pomysły na jej rozwinięcie najczęściej przychodzą w trakcie pisania.

 

Jaki jest Pani ulubiony sposób na doskonalenie warsztatu pisarskiego? Czy ma Pani konkretne ćwiczenia, sposoby, którymi mogłaby się Pani podzielić z początkującymi pisarzami?

Dużo czytam. Literatura jest różna. Często skłaniam się ku lekkiej, takiej do poduszki. Podpatruję warsztat pisarski autorów. Czasem ich styl mnie zachwyca, czasem wprost przeciwnie. Piękny język w książkach, które czytam, zawsze skłania mnie do poprawiania i doskonalenia własnego stylu.

 

Kto był pierwszym czytelnikiem Pani rękopisu, czy ma Pani zwyczaj zasięgać opinii wśród rodziny/przyjaciół?

Pisząc pierwszą książkę, radziłam się koleżanki, która nie pisze, ale dużo czyta. Bardzo mi pomogła jej cięta krytyka.

 

Po jakie gatunki literackie najchętniej Pani sięga? Kto jest Pani ulubionym pisarzem, jaka jest Pani ulubiona książka? Dlaczego jest dla Pani ważna?

Kiedyś mój przyjaciel, znakomity poeta, poradził mi, żebym wróciła do szkolnej lektury i dokładnie przeczytała „Lalkę” B. Prusa. Tak zrobiłam. Doznałam olśnienia. Jak już wspomniałam, lubię różną literaturę. Lubię się wzruszyć, przeżywać losy bohaterów albo skupić się nad istniejącą sytuacją.

Podziwiam  G. Orwella. Przeczytałam „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984”. Nasza noblistka  Olga Tokarczuk zachwyciła mnie „Prawiekiem”. Co za kunszt literacki! Oczarowały mnie jej opisy przyrody, spostrzegawczość i niezrównane porównania. Nadzwyczajne skojarzenia i bogactwo językowe.

 

Na jakim etapie wydania książki współpraca z Rozpisani.pl okazała się dla Pani najważniejsza?

Podobała mi się współpraca z „Rozpisani”. Zaskoczyło mnie szybkie tempo, w jakim została wydana moja książka. Ponadto opracowanie redakcyjne i korekta były doskonałe.

 

Czy zajmowała się Pani samodzielnie promocją swojej książki? Czy może Pani podzielić się z początkującymi pisarzami swoim doświadczeniem – jakie działania przyniosły najlepszy skutek?

Promowałam swoje książki podczas spotkań autorskich w zaprzyjaźnionych bibliotekach i domach kultury.

 

 Co wydanie książki zmieniło w Pani życiu?

Czuję się bogatsza duchowo. Jestem inaczej postrzegana przez znajomych, cieszę się, że trochę ludzi o mnie usłyszało. Bardzo lubię patrzeć na swoje książki w pięknych okładkach, stojące równo na półce.

 

Czy pracuje Pani teraz nad nowym tytułem, czy może nam Pani uchylić rąbka tajemnicy?

Tak. Będzie to książka o różnych uzależnieniach.

 

Gdyby mogła Pani udzielić jednej rady początkującemu pisarzowi myślącemu o wydaniu własnej książki, byłoby to…

Na jednym ze spotkań autorskich podszedł do mnie mężczyzna i spytał, czy to normalne, że często nie podoba mu się to, co pisze, i wymazuje całe fragmenty tekstu. Odpowiedziałam, że mnie też nie wszystko, co napiszę, się podoba... i też poprawiam. Poradziłam, żeby potraktował tę pracę ze spokojem. Jeśli marzy o napisaniu i wydaniu książki, to nie powinien się załamywać, tylko pisać. Nic tak nie doskonali warsztatu jak stała praktyka. Poza tym, mamy doskonałych korektorów. Warto o tym pamiętać w czasie pracy nad książką i nie skupiać się nadmiernie na każdym słowie i przecinku. Sam proces twórczy powinien wywoływać przyjemne emocje. Własna książka na półce to ogromna radość.

 


 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399