Ikona Facebook
Strona główna > POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Ewa Budzyńska

POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Ewa Budzyńska
25.07.2021

Co decyduje o tym, że autor chce podzielić się swoją twórczością ze światem? Co może stać się największą motywacją do napisania książki? Co pomaga, a co przeszkadza w procesie twórczym? Gdzie szukać inspiracji? Na te i inne pytania udzielili odpowiedzi autorzy, którzy wydali swoje książki z pomocą Rozpisani.pl. 

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorką książki „Wyzwanie na przyszłość. Rozliczenie z przeszłością” piszącą pod pseudonimem Ewa Budzyńska.

 

Kiedy odkryła Pani swój talent pisarski i co zdecydowało o tym, że zdecydowała się Pani podzielić twórczością ze światem?

Moja przygoda z pisaniem rozpoczęła się w szkole podstawowej od prowadzenia własnego pamiętnika, w którym opisywałam szczegółowo swoje przemyślenia i sny.😊 Kolejnym krokiem było opracowanie amatorskiej gazety z opowiadaniami, którą rozprowadzałam wśród członków rodziny. W wieku 13 lat zaczęłam pisać białe wiersze i  opowiadania, które trafiały potem „do szuflady”. Okres licealny i studencki był czasem przestoju. Do pisania wróciłam w momencie rozpoczęcia pracy zawodowej. Pomysł na książkę narodził się w pracy. Pisanie było moją odskocznią od codziennej rutyny. Poszczególne rozdziały przesyłałam bliskim do przeczytania. Lektura wywoływała u nich, podobnie jak u mnie, salwy śmiechu. W końcu padło pytanie: A może wydałabyś tę książkę? Jest naprawdę śmieszna, świetnie się ją czyta. Spróbuj! No to spróbowałam. Asekuracyjnie, gdyż książka została wydana pod pseudonimem.

 

Co było dla Pani największą motywacją do napisania książki?

Chęć sprawdzenia się w roli pisarki. Przekonania, czy pisanie jest dla mnie, i sprawdzenia, czy może to być alternatywny sposób zarobkowania.

 

Jak w Pani przypadku wygląda proces twórczy, jaki jest Pani „sposób na pisanie”? Czy ma Pani swoje rytuały, czy coś wyjątkowo pomaga, a coś przeszkadza?

Pomysły pojawiały się rano, w drodze do pracy. Jeździłam wtedy do pracy rowerem, więc jak pojawiały się pomysły, zatrzymywałam się i spisywałam je w notesie, który woziłam ze sobą. Natomiast poszczególne rozdziały powstawały głównie wieczorową porą jako sposób na zluzowanie głowy po pracy, oderwanie się od rutyny. Najlepiej pisało mi się na balkonie, który urządziłam w stylu toskańskim w kojących wrzosowych barwach. Mam na nim drewnianą ławę przykrytą narzutą, przystrojoną poduchami. Taki włoski klimat i taka sceneria sprzyjały pisaniu. Co przeszkadzało? Hałas dobiegający z parkingu oraz z mieszkań sąsiadów.

 

Czy zdarza się, że dosięga Panią syndrom „białej kartki” i jak ewentualnie Pani sobie z nim radzi?

Na szczęście nie doświadczyłam takich problemów. Być może wynika to z faktu, że pisanie książki było dla mnie megafrajdą i nie mogłam się doczekać, żeby siąść do pracy nad książką i przelać pomysły na papier.

 

Gdzie szuka Pani inspiracji i pomysłów do książki? Czy pomocne są podpatrywanie rzeczywistości, rozmowy ze znajomymi?

Pomysły podsuwa mi życie. Rzeczywistość stanowi najlepszą inspirację do pisania. Na pewno  pomaga mi fakt, że mam naturę obserwatora. Lubię obserwować ludzi i wynajdować w ich zachowaniu to, co jest nieszablonowe i zaskakujące. Miałam szczęście trafić w życiu na ciekawych ludzi, którzy posłużyli mi jako wzorce dla moich książkowych postaci.

 

Czy rozpoczynając prace nad książką, wiedziała Pani dokładnie, co się w niej znajdzie, czy też pomysły rodziły się w trakcie pisania?

Przystępując do pisania, miałam stworzoną ramową strukturę rozdziałów, ogólny zarys tego, co się w nich znajdzie. Wiedziałam, że poszczególne historie będą spisane według tego samego schematu, jaki wypracowałam i jaki wydał mi się interesujący, tj. właściwa historia, wydarzenia z przeszłości, które umożliwiły danej historii zaistnienie, oraz jej powiązania z innymi dziedzinami życia bohaterki. Wiedziałam również, jacy bohaterowie się w niej pojawią. Ponieważ w momencie pisania zakładałam kontynuację książki, nie opisałam wszystkich historii.

 

Jaki jest Pani ulubiony sposób na doskonalenie warsztatu pisarskiego? Czy ma Pani konkretne ćwiczenia, sposoby, którymi mogłaby się Pani podzielić z początkującymi pisarzami?

Dużo czytam. Książki innych pisarzy stanowią dla mnie źródło inspiracji, jak również pomagają mi budować własny warsztat pisarski. W moim przypadku nie sprawdziły się poradniki dla początkujących pisarzy. Porady w nich zawarte były dla mnie ograniczeniem, a nie szansą na rozwój i udoskonalenie warsztatu.

 

Kto był pierwszym czytelnikiem Pani rękopisu? Czy ma Pani zwyczaj zasięgać opinii wśród rodziny/przyjaciół?

Całość jako pierwsi przeczytali moja mama i mąż. To oni dali mi wskazówki, jak mogę popracować nad książką, by była jeszcze ciekawsza. Jakie wątki rozwinąć, a z jakich zrezygnować, gdyż nie wnoszą nic ciekawego do akcji. Były to bardzo cenne wskazówki, które ożywiły narrację.

 

Po jakie gatunki literackie najchętniej Pani sięga? Kto jest Pani ulubionym pisarzem? Jaka jest Pani ulubiona książka i dlaczego jest dla Pana ważna?

Lubię czytać thrillery psychologiczne. Mam kilku pisarzy, których książki cenię. Należą do nich m.in.: K. Croft, H. Coben, M. Stachula, R. Harding, C.L. Taylor, B.A. Paris, S. Lapena, L. Jensen, M. Kent. Wszystkie napisane przez nich książki są dla mnie równie ważne, ponieważ dostarczają mi emocji i zmuszają do refleksji nad kruchością życia ludzkiego i zawiłościami ludzkiej psychiki.

 

Co przed decyzją o wydaniu książki wydawało się Pani najtrudniejsze w procesie wydawniczym i czy te wyobrażenia znalazły przełożenie w rzeczywistości?

Martwiłam się, czy moja propozycja spotka się z zainteresowaniem wydawnictwa. Czy osoby na co dzień czytające propozycje początkujących autorów uznają, że moja zasługuje na wyróżnienie i na wydanie. Niepokoiła mnie także kwestia kosztów. Wydanie książki było moim marzeniem, ale obawiałam się, czy stać mnie na jego realizację.

 

Dlaczego zdecydowała się Pani na wydanie książki w modelu self-publishing?

Ponieważ ten model umożliwiał mi wydanie książki w szybkim czasie, jednocześnie zapewniając mi dużą swobodę decyzyjną dotyczącą procesu jej powstawania. Miałam wpływ na cenę książki, liczbę egzemplarzy przekazanych do druku i sprzedaży. Decyzje podejmowałam samodzielnie, mając jednocześnie świadomość, że nad moją książką pracuje zespół ekspertów.

 

Na jakim etapie wydania książki współpraca z Rozpisani.pl okazała się dla Pani najważniejsza?

Każdy etap był ważny. Natomiast czynnikiem, który zadecydował o wybraniu rozpisani.pl jako swojego Wydawcy, była wysoka jakość obsługi. Osoba, z którą współpracowałam, udzielała jasnych i wyczerpujących odpowiedzi na moje pytania, a muszę przyznać, że było ich wiele. Byłyśmy w stałym kontakcie mailowym aż do momentu wydania książki.

 

Czy zajmowała się Pani samodzielnie promocją swojej książki? Czy może Pani podzielić się z początkującymi pisarzami swoim doświadczeniem – jakie działania przyniosły najlepszy skutek?

Nie zajmowałam się samodzielnie promocją książki. Jednak patrząc na moich kolegów, którzy również zadebiutowali w roli pisarzy, dosyć skuteczną metodą jest polecenie książki początkującego autora przez innego pisarza, który ma ugruntowaną pozycję w branży, w szczególności jeśli chodzi o tzw. tematykę niszową.

 

Co wydanie książki zmieniło w Pani życiu?

Dało mi satysfakcję i poczucie, że spełniłam swoje marzenie. A może kiedyś moja książka stanie się bestsellerem. Kto wie? 

 

Czy pracuje Pani teraz nad nowym tytułem, czy może nam uchylić rąbka tajemnicy?

Planuję kontynuację książki. Mam już rozpisaną strukturę rozdziałów, wybranych bohaterów. Tylko czasu tak bardzo brakuje…

 

Gdyby mogła Pani udzielić jednej rady początkującemu pisarzowi myślącemu o wydaniu własnej książki, byłoby…

             Uwierz w siebie, w swoje możliwości i zawalcz o spełnienie swoich marzeń!

 

 

Książka Ewy Budzyńskiej jest dostępna m.in. w księgarni PWN: TUTAJ

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399