Ikona Facebook
Strona główna > POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Elżbieta Ceglarek

POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Elżbieta Ceglarek
27.05.2021

Co sprawia, że można odkryć w sobie talent pisarski? Co jest impulsem i motywacją do napisania pierwszej książki? Jakiej rady udzieli debiutującym pisarzom autor, który ma na swoim koncie już kilka książek? Na te i inne pytania odpowiedzieli pisarze, którzy wydali swoje książki z pomocą Rozpisani.pl.

Dziś zapraszamy do przeczytania wywiadu z Elżbietą Ceglarek, autorką powieści  „Drugie życie Leny”, „Moja asteroida”, „Facet z pocztówki”, „Dom z kryształu”, „Biznesowa miłość”.

 

Kiedy odkryła Pani swój talent pisarski i co zdecydowało o tym, że zdecydowała się Pani podzielić swoją twórczością ze światem?

Elżbieta Ceglarek: Od zawsze chciałam napisać książkę, nie miałam jednak na to czasu, choć może była to tylko wymówka. Pierwsze próby pisarskie zaczęły się w czasach szkolnych, w liceum. Wtedy były to tylko krótkie opowiadania dla koleżanek. Dopiero w kwietniu 2011 r. usiadłam w swoim ulubionym fotelu… i tak się zaczęła moja przygoda z pisaniem. Szybko się zorientowałam, że pisanie ręczne jest zbyt trudne. Głowa znacznie wyprzedzała poruszającą się dłoń, co mnie bardzo hamowało, rozpraszało i denerwowało. Postanowiłam przenieść pisanie na komputer, co okazało się o wiele bardziej przyjazne i przyjemniejsze. Właściwie nie wiem, co zdecydowało, że zaczęłam pisać. Po prostu miałam taką potrzebę i chciałam zrealizować swoje marzenia.

 

Co było dla Pani największą motywacją do napisania książki?

Do napisania pierwszej książki motywacją były moje przeżycia. Chociaż oczywiście książkową historię znacząco ubarwiłam. Jest w niej trochę z mojego świata, ale głównie są to historie bohaterów, które „pisały się same”. Czynnikiem motywującym, dającym natchnienie do napisania pierwszej książki była również muzyka Wojciecha Kilara i twórczość Anny German, których uwielbiam.

 

Jak w Pani przypadku wygląda proces twórczy, jaki jest Pani „sposób na pisanie”? Czy ma Pani swoje rytuały, czy coś wyjątkowo pomaga, a coś przeszkadza?

Nie mam rytuałów, które wykorzystywałabym podczas pisania. Jeśli mam potrzebę, siadam i piszę, tak po prostu.

 

Czy zdarza się, że dosięga Panią syndrom „białej kartki” i jak ewentualnie Pani sobie z nim radzi?

Dotychczas nie doświadczyłam syndromu „białej kartki”, być może dlatego, że piszę stosunkowo krótko. Mam na swoim koncie zaledwie pięć powieści. Jeśli siadam do pisania, to zapominam o wszystkim i przenoszę się w inny świat, w którym dużo się dzieje. Ja jedynie to wszystko przenoszę na papier.

 

Gdzie szuka Pani inspiracji i pomysłów do książki? Czy pomocne są podpatrywanie rzeczywistości, rozmowy ze znajomymi?

Moją największą inspiracją i motywacją do tworzenia jest prawdziwe życie, realny świat, autentyczne problemy ludzi. Owszem, obserwowanie rzeczywistości, czasem jakaś sytuacja jak najbardziej pomagają, a czasem nic z tych rzeczy. Myślę, że w dużej mierze czerpię inspirację gdzieś z głębi duszy. Tak, tak  to chyba mogę ująć.

 

Czy rozpoczynając pracę nad książką, wiedziała Pani dokładnie, co znajdzie się w książce, czy też pomysły rodziły się w trakcie pisania?

Zawsze wiem, co chcę zawrzeć w kolejnej książce, lecz podczas pisania rodzą się też dodatkowe pomysły. Tak jest z każdą moją powieścią.

 

Jaki jest Pani ulubiony sposób na doskonalenie warsztatu pisarskiego? Czy ma Pani konkretne ćwiczenia, sposoby, którymi mogłaby Pani się podzielić z początkującymi pisarzami?

Niestety nie mam patentu na pisanie książek. Nie wiem, jak to się dzieje, że piszę. To coś chyba trzeba mieć, trzeba czuć.

 

Kto był pierwszym czytelnikiem Pani rękopisu? Czy ma Pani zwyczaj zasięgać opinii wśród rodziny/przyjaciół?

Moją pierwszą książkę, „Drugie życie Leny”, dałam do przeczytania mojej koleżance Agnieszce. Następnych książek nikt z moich przyjaciół, znajomych czy rodziny nie czytał przed wydaniem.

 

Po jakie gatunki literackie najchętniej Pani sięga? Kto jest Pani ulubionym pisarzem? Jaka jest Pani ulubiona książka i dlaczego jest dla Pani ważna?

Uwielbiam książki obyczajowe z historią w tle. Przeważnie lubię te, w których akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Moją ulubioną pisarką jest Anna Sakowicz. Teraz czytam jej „Jaśminową Sagę”. Świetna!

 

Co przed decyzją o wydaniu książki wydawało się Pani najtrudniejsze w procesie wydawniczym i czy te wyobrażenia znalazły przełożenie w rzeczywistości?

Najtrudniejsze było to, czy książka się spodoba i czy wydawnictwo zechce ją wydać. Muszę nadmienić, że Rozpisani.pl to pierwsze, do którego się zwróciłam z prośbą o wydanie i, jak widać, udało się. Dziś wypada mi podziękować, bo dzięki takiej decyzji wydawcy zaczęłam pisać następne powieści.

 

Na jakim etapie wydania książki współpraca z Rozpisani.pl okazała się dla Pani najważniejsza?

Myślę, że podczas korekty tekstu i przy wyborze okładki – to były dla mnie kluczowe etapy współpracy. Ale każdy etap wnosił nowe doświadczenie, więc każdy był ważny. Poza tym w wydawnictwie pracują świetni, profesjonalni i przesympatyczni ludzie. Miałam szczęście, że na takich właśnie trafiłam.

 

Czy zajmowała się Pani samodzielnie promocją swojej książki? Czy może Pani podzielić się z początkującymi pisarzami swoim doświadczeniem – jakie działania przyniosły najlepszy skutek?

Promocją raczej się nie zajmuję, gdyż nie mam na to czasu. Jedynie Facebook, Instagram i kilkanaście bibliotek w Polsce mnie w jakimś stopniu „promuje”. Myślę, że moje książki muszą się bronić same.

 

Co wydanie książki zmieniło w Pani życiu?

Stałam się osobą bardziej rozpoznawalną, dzięki mojej twórczości zdobyłam wielu Fanów i Fanek, znajomych, przyjaciół w całej Polsce i poza granicami kraju. To bardzo miłe i cenne doświadczenie.

 

Czy pracuje Pani teraz nad nowym tytułem, czy może nam Pani uchylić rąbka tajemnicy?

Pracuję nad nowym tytułem. Tym razem kryminałem. Więcej nie zdradzę, przepraszam, nigdy nie ujawniam szczegółów mojej pracy przed ukończeniem książki.

 

Gdyby mogła Pani udzielić jednej rady początkującemu pisarzowi myślącemu o wydaniu własnej książki, byłoby to…

Spełniajcie swoje marzenia i nie bójcie się iść do przodu. Sięgajcie po to, co niedoścignione, róbcie swoje, nawet jeśli inni was nie rozumieją i być może znajdą się i tacy, którzy nie docenią.

 

Fot.: Elżbieta Ceglarek, autorka książek: „Drugie życie Leny”, „Moja asteroida”, „Facet z pocztówki”, „Dom z kryształu”, „ Biznesowa miłość”

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399