Ikona Facebook
Strona główna > POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Krzysztof Gawkowski

POZNAJ NASZYCH AUTORÓW – Krzysztof Gawkowski
12.05.2021

Gdzie można szukać motywacji do pisania książek? Co sprawia, że autor decyduje się podzielić swoją twórczością z czytelnikami? Co jest najlepszym kreatorem książkowych scen? Z okazji premiery najnowszej powieści Krzysztofa Gawkowskiego „Odnowa” zapraszamy do wywiadu z naszym autorem.

Krzysztof Gawkowski – społecznik i polityk, poseł na Sejm RP. Doktor nauk humanistycznych i wykładowca akademicki. Pasjonat kryminologii i kryminalistyki. Autor powieści Piętno prawdy, Obudzić państwo, Cień przeszłości i Odnowa.

 

Czy rozpoczynając prace nad książką, wiedział Pan dokładnie, co się w niej znajdzie, czy też pomysły rodziły się w trakcie pisania?

Krzysztof Gawkowski: Śmiało mogę powiedzieć, że powieść „Odnowa” to jeden wielki zbieg okoliczności. Wszystko zaczęło się od przypadkowej wizyty w Narodowym Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie. To właśnie tam poczułem inspirację i wiedziałem, że chciałbym połączyć losy wielkiego wynalazcy z Polską. Później nadeszła chęć umiejscowienia akcji w Bydgoszczy, co z jednej strony skomplikowało narracje, a z drugiej – pozwoliło ukazać piękno stolicy woj. kujawsko-pomorskiego. Całość powstawała dość długo, ale nie narzekałem na towarzystwo bohaterów, których losy co jakiś czas ewoluowały w mojej głowie.

Co było dla Pana największą motywacją do napisania książki?

Przede wszystkim pisanie książek kryminalnych to dla mnie wielka pasja, a nie konieczność. Robię to z przyjemnością i mniej się stresuję, bo to już w końcu trzecia powieść. Bez wątpienia jednak motywacją była dla mnie moja rodzina. Każdą poprzednią książkę dedykowałem swojemu dziecku, więc i ta jest przeznaczona dla mojej najmłodszej córki, Hani. Kryminał nie powstałby również bez mojego największego motywatora – żony. To ona popychała mnie do pracy, gdy miałem chwile zwątpienia i wspierała, gdy bohaterowie gdzieś na dłużej zabłądzili.

Kiedy w takim razie odkrył Pan swój talent pisarski i co sprawiło, że zdecydował się Pan podzielić twórczością ze światem?

Wszystko zaczęło się jeszcze w szkole podstawowej, gdy pisałem wiersze do pamiętnika. Pierwsza myśl o samodzielnej powieści pojawiła się jednak dopiero w szkole średniej. Pomysł dojrzewał bardzo długo, bo aż dziesięć lat. W tym czasie powstało wiele różnych koncepcji i kilka rękopisów wylądowało w koszu. Z wydaniem wahałem się także bardzo długo, ale zwyciężyła ciekawość recenzji mojej twórczości. Tak na rynku wydawniczym, w roku 2010, pojawiała się moja debiutancka powieść „Piętno prawdy”.

Wszystkie Pana powieści to kryminały?

Zdecydowanie. Jestem wielkim fanem kryminologii i kryminalistyki. Z wielką pasją wykładam na uczelni przedmioty z zakresu bezpieczeństwa, a wymiana myśli ze studentami zawsze jest bardzo inspirująca. Szczególnie, gdy sami pytają mnie o fabułę z moich książek.

Gdzie szuka Pan pomysłów do książki? Czy pomocne są: podpatrywanie rzeczywistości, rozmowy ze znajomymi?

Najlepszym kreatorem książkowych scen jest otaczająca nas rzeczywistość. Lubię podpatrywać ludzi w ich codzienności. W pociągu, na lotnisku czy w sklepie. Prawdziwe zachowania, pozbawione cenzury. To mnie najbardziej porusza i tak formułuję myśli i słowa, aby każdy mógł się zmierzyć z lustrzanym odbiciem bohaterów. Pamiętam również, jak od młodzieńczych lat towarzyszyło mi czasopismo „Detektyw” i do dziś jest jak mentor dla mojej twórczości.

No i chyba najważniejsze pytanie, kiedy znajduje Pan czas na pisanie?

Gdybym miał odpowiedzieć, krótko – to piszę nocami. Odpowiedź jest jednak bardziej skomplikowana. Bardzo dużo notatek robię w ciągu dnia, zapisuję pomysły na karteczkach czy w telefonicznym notatniku. Czasami są to tylko słowa, ale zdarzają się też tysiące znaków. Generalnie nie mam rytuału codziennego pisania. Bywają dni, że siadam i dzień w dzień powstaje nowy rozdział. Bywa jednak i tak, że nie zapisuję strony przez długie miesiące. Wychodzę z założenia, że pisanie ma być przyjemnością, a nie koniecznością. Tak zawsze do tego podchodziłem i dzięki temu wciąż się tym nie znudziłem. Wiem jedno, pisanie książek na pewno mnie odstresowuje i pozwala tworzyć emocjonujące historie, w których wszystko jest możliwe.

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2022 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399