Ikona Facebook
Strona główna > Kirgistan – kraj pachnący chlebem

Kirgistan – kraj pachnący chlebem
15.02.2021

Mała postradziecka Republika położona w centralnej Azji, dla niektórych Kirgiska SRR, Kirgizja, Kirgistan, a dla Kirgizów Kyrgyzstan. 93% gór, populacja samych Kirgizów, którzy nazywają siebie dumnie i dźwięcznie Kyrgyzi, to około 4 mln ludzi. Naród dumny, gościny, ale i ceniący tradycję oraz swoje pochodzenie. Zamieszkujący Góry, Tien-Shan, Jezioro Issyk-Kull. Sąsiaduje z Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem. – To wszystko możemy wyczytać w popularnych serwisach internetowych... Sytuacja zmienia się, gdy zamieszka się tu na dziesięć miesięcy, dodatkowo rozpocznie się studia doktoranckie na jednym z ważniejszych Uniwersytetów w stolicy – Bishkeku oraz ambitny projekt odwiedzenia całego Kirgistanu.

Michał Magnuszewski, autor książki „Kirgistan. Kraj pachnący chlebem” nie chciał powielać dostępnych na rynku przewodników po Kirgistanie. Chciał opowiedzieć o przygodzie, jakiej doświadczył w czasie swojego pobytu w tym niezwykłym kraju. Opisy przyrody przeplatane są opowieściami o ludziach i zdarzeniach, co nadaje książce cechy dziennika i reportażu.

Kirgistan to kraj pełen tajemnic i legend. Są tutaj bezkresne góry, nietknięte ludzką stopą, są głębokie jeziora, kryjące zatopione miasta, są również wyjątkowi, niezwykle przyjaźni i gościnni ludzie. Piękna przyroda tego kraju w wielu miejscach okazuje się silniejsza od człowieka – nie poddaje się próbom przekształcania swojego dzikiego krajobrazu. Michał Magnuszewski przekonuje, że przewodniki, fora i strony internetowe nie są w stanie opisać i przewidzieć scenariuszy, jakie mogą się wydarzyć po przekroczeniu granicy Kirgistanu. Wyobrażenia i plany, które snuje się wcześniej, można wyrzucić do kosza. Przebywając tutaj dłużej, okazuje się, że możliwości oraz proste czynności, które są w naszym kraju codziennością, tutaj stają się towarem deficytowym.

Wszystkie przeżycia pozostają w smaku pieczonego tutaj chleba – lepioszki, która nigdzie nie pachnie i nie smakuje tak, jak w górach Tien-Shan, gdy człowiek wyczerpany fizycznie, ale z czystymi myślami i wypoczęty, chce iść dalej, łapać świeże powietrze, pić czystą wodę i żyć. Dalej żyć.

„Kirgistan. Kraj pachnący chlebem” wydany jest w wersji papierowej oraz jako e-book. Wersja drukowana wzbogacona jest o mapę Kirgistanu ilustrującą wędrówkę Autora oraz kilkoma dodatkowymi rozdziałami.

Książkę można kupić m.in. w księgarni PWN.

Inne książki Autora:

 

Serdecznie polecamy!

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2022 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399