Ikona Facebook
Strona główna > Popiół i róże. Zbiór opowiadań Marii Kocot – niezwykłe historie zwykłych ludzi rzuconych w wir wojny

Popiół i róże. Zbiór opowiadań Marii Kocot – niezwykłe historie zwykłych ludzi rzuconych w wir wojny
16.10.2020

Popiół i róże to najnowszy zbiór opowiadań Marii Kocot, laureatki wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Autorka rysuje wysublimowany portret ludzkich zachowań i relacji w samym sercu wojny. To historie o heroicznej walce o życie. W mrocznych czasach drugiej wojny światowej, w piekle nazistowskich obozów, sposobem na przetrwanie stają się uczucia – silniejsze niż upodlenie i silniejsze niż śmierć.

Siostry Eleonora i Irena trafiają do Auschwitz. Splot wydarzeń sprawia, że Eleonora występuje jako baletnica dla jednego z esesmanów. Piękna Żydówka zwraca uwagę nazisty, kobieta również pozostaje pod wpływem uroku oficera. Wbrew rozumowi, między dwojgiem zaczyna kiełkować uczucie. Jak potoczą się losy Eleonory? Co się wydarzy, kiedy siostra bohaterki, Irena, zakocha się w tym samym mężczyźnie?

Walcząca o przetrwanie każdego dnia Melania zaczyna pracę w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 r. przez SS w głównym obozie. Właśnie tu, w miejscu przypominającym ostanie kręgi piekła, kobieta poznaje wrażliwego Andrzeja. Czy uczucie okaże się silniejsze niż najgorsze upokorzenia, które codziennie stają się jej udziałem?

Poważana o bogatym dorobku naukowym doktor chirurgii, Madame Ganthier, po wielu latach wyznaje, że pracowała w Auschwitz wraz ze zbrodniarzem, Josefem Mengele. Kobieta w tajemnicy uwieczniała dowody nieludzkich działań. Świadkiem jakich wydarzeń była Ganthier? Czy w miejscu, w którym się znalazła, możliwe było ocalenie człowieczeństwa?

O AUTORCE

Maria Kocot urodziła się i mieszka w Bytomiu. Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych, wykładowca śląskich uczelni. Mama trójki wspaniałych dzieci. Jak mówi, nie potrafi żyć bez filiżanki herbaty i… bez słowa pisanego. Jej opowieści przesycone są niezwykłą wrażliwością, kobiecym spojrzeniem na świat i wiarą w człowieka. Piórem kreśli delikatny, wysublimowany obraz ludzkich zachowań. Umiejętnie przenosi czytelnika do czasów sprzed kilkudziesięciu lat. Jej bohaterowie prezentują całą gamę uczuć, w myśl zasady, że nie ma postaci czarno-białych, że płynna jest granica pomiędzy katem i ofiarą. Laureatka wielu nagród literackich (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego, Ogólnopolskiego Konkursu im. Marii Komornickiej, Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im Mieczysława Stryjewskiego).

 

Książkę można kupić m.in. w księgarni PWN.

Serdecznie polecamy!

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399