Ikona Facebook
Strona główna > Ku pokrzepieniu... czyli jak przejść przez chorobę i wyzdrowieć, na ile się da

Ku pokrzepieniu... czyli jak przejść przez chorobę i wyzdrowieć, na ile się da
05.12.2019

Transplantacja. Dla jednych straszne słowo, dla innych nadzieja. Niektórzy nic o niej nie wiedzą, inni nic nie chcą wiedzieć. W polskiej edukacji zbyt mało uwagi poświęca się tematowi transplantologii, choć dla tysięcy chorych przeszczep jest często jedyną szansą na wyzdrowienie. Rzetelna wiedza o procedurach związanych z dawstwem organów jest niezwykle ważna i potrzebna, pomaga w podejmowaniu świadomych i odpowiedzialnych decyzji. Transplantacja wiąże się z tematem śmierci, dlatego jej upowszechnianie to jednocześnie przełamywanie społecznego tabu, to rozstrzyganie wielu dylematów natury etycznej, psychologicznej, obyczajowej, prawnej i medycznej. Dobrze zaplanowane kampanie społeczne, reportaże, filmy, książki, informujące o potrzebach przeszczepiania narządów, mogą mieć decydujący wpływ na upowszechnienie wiedzy o tej metodzie leczenia i tym samym sprzyjają rosnącym potrzebom chorych.

W Rozpisani.pl ukazała się kolejna książka poruszająca ten ważny temat.

Niedawno ogłaszaliśmy premierę książki „(NIE) MOJE SERCE” autorstwa Joanny Prorok – więcej informacji TUTAJ. Dzisiaj, wspólnie z Autorami książki „KU POKRZEPIENIU WĄTRÓB, TRZUSTEK, NEREK I SERC” (prof. Zbigniew Pastuszak, dr Roman Asyngier, Kamila Belczyk-Panków, prof. Artur Popek), oddajemy w ręce Czytelników niezwykły poradnik  lektura obowiązkowa dla wszystkich potrzebujących nadziei i inspiracji.

Jest nas czworo. Połowa po przeszczepach, połowa poważnie chora. Aktualnie wszyscy zdrowi. Piszemy i poważnie, i żartobliwie, ale zawsze szczerze. Mamy wyjątkowe doświadczenia i dzielimy się nimi z Tobą. Jeśli chorujesz – musisz przeczytać. Jeśli choruje ktoś Ci bliski – musi dostać tę książkę. Jeśli jesteś zdrowy – przeczytaj, obserwuj siebie i innych, i działaj, gdy zauważysz symptomy choroby. Jeśli nie wierzysz w transplantację – uwierz. Jeśli się boisz – przestań.

Od Autorów (ze Wstępu)

 

Cieszę się, że ta książka powstała. Pacjenci i ich bliscy znajdą w niej praktyczne porady na trudny czas, prawdziwe pokrzepienie i otuchę, a dla personelu medycznego będzie ona innym spojrzeniem na bliski i jednocześnie odległy świat chorego człowieka.

Lek. med. Dorota Miszewska-Szyszkowska, transplantolog, nefrolog, Instytut Transplantologii im. prof. T. Orłowskiego w Warszawie

 

Transplan­tologia jest już gałęzią medycyny opartą na bazie doświadczeń i poczynań ukoronowanych sukcesem, jakim jest życie. Trzeba tylko spełnić niezbędne uwarunkowania, będąc pacjentem: zaakceptować diagnozę i możliwą propozycję leczenia, poczekać na dawcę i przebyć operację, poddać się dyscyplinie leczenia immunosupresyjnego po transplantacji i cieszyć się życiem. Trzeba także tą radością i mądrością dzielić się z innymi. Tak jak moi Koledzy, którzy zrealizowali wspaniałe przedsięwzięcie ku pokrzepieniu serc i napisali tę książkę.

prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska, specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

 

Książka do kupienia m.in. w księgarni PWN.

 

SERDECZNIE POLECAMY!

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399