Ikona Facebook
Strona główna > KALAHARI i inne opowiadania – kompendium twórczości Wojciecha Albińskiego

KALAHARI i inne opowiadania – kompendium twórczości Wojciecha Albińskiego
27.10.2019

Nieobojętna, trudna, wciągająca... Taka jest Afryka widziana oczami Wojciecha Albińskiego, znakomitego prozaika, jednego z najciekawszych twórców powojennej literatury, laureata Nagrody im. Józefa Mackiewicza, finalisty Angelusa.

Wojciech Albiński w 1963 roku wyemigrował z Polski, mieszkał w Paryżu, Genewie, po czym przeniósł się do Afryki, która stała się jego drugą ojczyzną. Przez wiele lat mieszkał w Botswanie i w Republice Południowej Afryki, gdzie pracował jako geodeta. Swoją literacką przygodę rozpoczął w czasach studenckich. Był założycielem dwutygodnika literackiego „Współczesność”. Jego wiersze i krótkie formy prozatorskie publikowane były również na łamach paryskiej „Kultury”. Za pierwszy zbiór opowiadań otrzymał w 2004 roku nagrodę im. Józefa Mackiewicza i nominację do literackiej nagrody Nike. Tematem jego książek był zawsze Czarny Ląd, historyczne i społeczne przemiany tego kontynentu.

KALAHARI i inne opowiadania to kompendium twórczości Wojciecha Albińskiego. W dwóch tomach, na ponad tysiącu stron, znalazły się opowiadania publikowane wcześniej w zbiorach: „Kalahari”, „Achtung! Banditen!” oraz „Soweto my love”. Są również testy, które drukowane były na łamach czasopism, a nie ukazały się nigdy w wydaniach książkowych. Są wreszcie i te, które dotychczas nie ujrzały jeszcze światła dziennego. Całość dopełniają wiersze Wojciecha Albińskiego, od których rozpoczynał swoją pisarską przygodę, drukując je między innymi w paryskiej „Kulturze”. Swoistym komentarzem do twórczości Albińskiego jest zamieszczony w książce wywiad udzielony przez Autora do prestiżowego miesięcznika literackiego „Nowe Książki”. Na kanwie opowiadania „Kto z Państwa popełnił ludobójstwo” powstał scenariusz głośnego i wyróżnionego wieloma nagrodami filmu Joanny i Krzysztofa Krauze  „Ptaki śpiewają w Kigali”. Film miał swoją premierę w 2017 roku.

Ryszard Kapuściński pisał o twórczości Albińskiego: Wojciech Albiński dzieli się w tych opowiadaniach swoim długoletnim doświadczeniem afrykańskim. To, o czym nam mówi, czerpie z własnego pasjonującego życia – dlatego mu wierzymy. Wartość tej książki podnosi jeszcze jej barwny styl i piękny, żywy język.

Z opowiadania „Królestwo potrzebuje kata”: Kiedy z protektoratu Beczuanaland przyszła koperta z biletem na statek, wydało mi się to zupełnie naturalne i oczywiste. W miesiąc później siedziałem pod namiotem na środku pustyni Kalahari. Miałem dokonać pomiarów terenów między Kalamare, Mahalapye i Shushong. Przyjaciele mówili, że pomagam krajom rozwijającym się. Inni, że chcę być ostatnim kolonialistą. A ja wiedziałem, że to sprawa gwiazdy, pod którą się w Warszawie urodziłem. (Wojciech Albiński)

 

SERDECZNIE POLECAMY I ZAPRASZAMY DO NASZYCH SKLEPÓW!

Książki można zamówić m.in. w księgarni PWN: Kalahari i inne opowiadania tom IKalahari i inne opowiadania tom II.

 


 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399