Ikona Facebook
Strona główna > Joanna Prorok i jej misja pogłębiania świadomości społecznej w zakresie transplantologii

Joanna Prorok i jej misja pogłębiania świadomości społecznej w zakresie transplantologii
26.06.2019

Transplantacja jest jedną z najskuteczniejszych metod ratowania życia osób ze skrajną niewydolnością narządów. Chorzy po udanym przeszczepieniu często wracają do normalnego życia. Mogłoby się wydawać, że zmiany wprowadzane w zakresie przepisów prawnych, procedur medycznych oraz środki przeznaczane na rozwój tej dziedziny nauki w Polsce powinny sprzyjać wzrostowi liczby przeszczepów. Okazuje się jednak, że zasadniczym problemem jest liczba zgłaszanych potencjalnych dawców. Ma to bezpośredni związek z wciąż niewystarczającą świadomością społeczeństwa na temat transplantologii i dawstwa organów. Poziom wiedzy i wrażliwości społecznej w tej dziedzinie jest niski, dlatego stała edukacja ogrywa niezmiernie ważną rolę. Dobrze zaplanowane kampanie społeczne, informujące o potrzebach i wynikach przeszczepiania narządów, mogą mieć decydujący wpływ na upowszechnienie wiedzy o tej metodzie leczenia. Najgłośniejsze akcje społeczne popularyzujące temat transplantologii to: akcja "Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu, na ziemi", „Bieg po Nowe Życie”, „Dawca.pl – Bądź świadomym dawcą narządów”.

Do misji upowszechniania wiedzy i wrażliwości społecznej w zakresie rozwoju i roli transplantologii bardzo aktywnie przyłączyła się Pani Joanna Prorok, autorka książki „(Nie) moje serce”, wydanej w Rozpisani.pl przed kilkoma miesiącami. O książce pisaliśmy m.in. tutaj: https://www.rozpisani.pl.

Pani Joanna, która 3 lata temu przeszła transplantację serca, bardzo aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy służące pogłębianiu świadomości społecznej w tej dziedzinie. Na co dzień prowadzi bloga o swoim życiu sprzed przeszczepu i po otrzymaniu nowego, zdrowego serca, angażuje się w akcje wspierające świadome dawstwo narządów i propagujące transplantację, udziela wywiadów, przyjmuje zaproszenia do programów telewizyjnych, w których opowiada o własnych doświadczeniach, odnosząc się również w szerszym aspekcie do warunków rozwoju transplantologii w Polsce. Profesor Marian Zembala pisze o Pani Joannie: Dzisiaj to Ona jest ambasadorką transplantacji i darowanego życia. Uczy nas, transplantologów, aby nie ustawać w ratowaniu życia i przywracaniu zdrowia. Uczy nas, ludzi, aby nigdy nie tracić nadziei. (fragment z recenzji książki)

Z przyjemnością zachęcamy do obejrzenia wywiadów z Panią Joanną Prorok, będących jednocześnie wyjątkową formą prezentacji książki "(Nie) moje serce":

POLSAT RODZINA: https://we.tl/t-LxSFb3BDth

Dzień dobry TVN: https://dziendobry.tvn.pl/ 

(więcej na: http://kardio-zakrecony-swiat.blogspot.com/2019/06/idac-naprzod.html)

TVP2: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/42407204/w-jej-ciele-bije-serce-innego-czlowieka

TVP3: http://www.bialystok.tvp.pl/41980852/zycie-po-przeszczepie

 

Najbliższe wydarzenia:

28-30 czerwca 2019 w Ostródzie rusza Festiwal Muzyki Filmowej Arena Festiwal film/muzyka, gdzie po raz pierwszy zagości temat transplantologii. Organizatorzy zaprosili do współpracy Wojewódzki Szpital w Olsztynie, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne POLTRANSPLANT i Fundację DKMS. Pani Joanna Prorok, na specjalne zaproszenie od olsztyńskiego szpitala, również weźmie udział w tym wydarzeniu. Zapraszamy w imieniu Organizatorów!

 

 

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399