Ikona Facebook
Strona główna > Nowe życie po przeszczepie serca. Historia prawdziwa

Nowe życie po przeszczepie serca. Historia prawdziwa
28.04.2019

5 listopada 1985 prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu. 30 lat później w tym samym szpitalu nowe serce otrzymuje Joanna, mama dwójki małych dzieci, żona, przyjaciółka…

To, że nadal mogę cieszyć się życiem zawdzięczam dojrzałej decyzji mojego Dawcy i uszanowania Jego woli przez rodzinę. Będę im wdzięczna do końca życia za to, że dali mi szansę żyć dalej. Nowe serce daje mi teraz siłę, której wcześniej nie miałam. Daje też szczęście i miłość. Każdy kolejny dzień jest najpiękniejszym spośród tych wszystkich, które są jeszcze przede mną. Dzięki temu, co przeżyłam, chcę uświadomić osobom czekającym na transplantację, że pozytywne myślenie pomaga przetrwać wszystko, a pozostałym, że warto podpisać oświadczenie woli na pobranie po naszej śmierci naszych tkanek i narządów do przeszczepiania komuś, kto ich bardzo potrzebuje. Dzięki temu kiedyś możemy podarować innym najpiękniejszy Dar – ŻYCIE… – Joanna Prorok, autorka książki „(Nie) moje serce” oraz bloga i fanpage’a kardio-zakrecony-swiat.

Książka „(Nie) moje serce” to niezwykle szczera, mądra opowieść o życiu przed i po przeszczepie. Kiedy Joanna usłyszała, że dzięki decyzji profesora Michała Zakliczyńskiego została wpisana na krajową listę oczekujących na przeszczep, rozpoczął się dla niej ważny, trudny, ale też pełen nadziei czas oczekiwania na nowe, zdrowe serce. Dziś z energią, optymizmem, uśmiechem i wielką wdzięcznością kroczy przez swoje nowe życie. Jej historia może być dla wielu osób źródłem siły i nadziei. Książka jest też apelem Autorki o zastanowienie się nad własnym poglądem na temat transplantacji i dawstwa narządów po śmierci w celu ratowania życia drugiego człowieka.

Premiera książki Joanny Prorok przypada dokładnie w 3. rocznicę śmierci jej młodego DAWCY, która jest jednocześnie 3. rocznicą jej NOWEGO ŻYCIA.

 

Książkę polecają:

Prof. Marian Zembala, kardiochirurg, transplantolog, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Aleksandra Tomaszek, regionalny koordynator transplantacyjny, Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii w Warszawie

***

Ze wzruszeniem przeczytałem otrzymany od Autorki, Pani Joanny Prorok, zapis dni, jakiego starannie dokonywała w oczekiwaniu na ratunek w postaci transplantacji serca. Nadzieja i lęk o życie mieszały się często z rezygnacją i brakiem nadziei, kiedy objawy ciężkiej choroby serca się nasilały i pomimo leczenia uniemożliwiały czasami nawet wstanie z łóżka.

Kochający mąż, dzieci, bliscy i przyjaciele dodawali w trudnych i mrocznych dniach choroby światła i dobrej nadziei. Pani Joanna w swoim dzienniku prowadziła i dokumentowała swoisty zapis nieustannej walki z chorobą. Wierzyła do końca w możliwości medycyny. Nie poddawała się, nawet jak było bardzo trudno.

Opatrzność pomogła zarówno Jej, jak i nam leczącym w otrzymaniu narządu. Pani Joanna powróciła do domu i bliskich dzięki darowanemu życiu, dzięki transplantacji. Powróciła do świata zdrowych ludzi, pełna radości i pozytywnej energii wobec potrzebujących.

Dzisiaj to Ona jest ambasadorką transplantacji i darowanego życia. Uczy nas, transplantologów, aby nie ustawać w ratowaniu życia i przywracaniu zdrowia. Uczy nas, ludzi, aby nigdy nie tracić nadziei.

Dziękujemy, Pani Joanno.

Prof. Marian Zembala, kardiochirurg, transplantolog

***

Całym sercem podpisuję się pod tą książką i będę promować jej treść. Przepiękna lekcja pokory przed śmiercią i przed życiem, pokory przed słabościami i wielka walka o życie swoje i swojej rodziny. Doskonałe świadectwo – jak można wykorzystać w pozytywny sposób podarowane życie przez rodzinę osoby, która nie wyraziła sprzeciwu na pobranie organów, która uszanowała decyzję zmarłego.

Ważnym elementem poruszanym w książce jest transplantacja. Ludziom niezwiązanym z tą częścią medycyny wydaje się, że problem przeszczepienia narządów ich nie dotyczy. Aż do momentu, kiedy nie spotkają się z chorobą twarzą w twarz. Niestety niewydolność narządów może dotyczyć każdego, każdy z nas może stanąć po tej drugiej stronie, czasem zupełnie przypadkiem dowiadując się o niepomyślnym rokowaniu. Dlatego też warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co jest najważniejsze. A najważniejsze jest życie, życie, które nas czasem zaskakuje i stawia przed różnymi wyzwaniami i traumą.

Asia uczy, jak je przezwyciężać mimo choroby.

Aleksandra Tomaszek, regionalny koordynator transplantacyjny, Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej

 

(NIE) MOJE SERCE, JOANNA PROROK

 

Książkę można kupić m.in. w księgarni PWN i na ravelo.pl

 

Blog: http://kardio-zakrecony-swiat.blogspot.com/

Materiał wideo nakręcony na potrzeby POLSAT RODZINA: https://we.tl/t-LxSFb3BDth

 

 

SERDECZNIE POLECAMY!

 

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399