Ikona Facebook
Strona główna > Polina Bielajewa o muzyce, władczyni serc i umysłów

Polina Bielajewa o muzyce, władczyni serc i umysłów
06.03.2018

„Jest jeden idealny język wyższy ponad wszystkie narzecza ludzkie i ponad style różnych kultur: tym językiem jest muzyka”. – pisał Friedrich Nietzsche.

Polina Bielajewa, autorka pięknej, ujmującej opowieści o rosyjskiej muzyce, tańcu i literaturze zaprasza czytelników do świata przepełnionego inspiracjami sztuką, świata, w którym nie ma granic, wrogości i niezrozumienia.

W swojej książce pt. „Muzykę, Władczynię swą wysławiam…”  autorka przedstawia fascynujący obraz twórców, których łączył kult muzyki, wnikliwie bada występujące między nimi twórcze i ideowe podobieństwa oraz różnice, nakreślając przy tym również kontekst historyczny. Czytamy o pełnych wzajemnego oddania i podziwu relacjach Czechowa i Czajkowskiego, uwielbienia, jakim Borys Pasternak darzył Skriabina, czy wpływie Chopina na twórczość Pasternaka.

Teksty Poliny Bielajewej wyróżniają się pasją poznawczą ich autorki, intensywnością charakteryzującą jej badawczą ciekawość, namiętnością do sztuki, jaką dzieli z bohaterami swych rozważań, wycofując się jednak zawsze w ich cień. A są nimi artyści, w których ogniskują się wielkie fascynacje muzyką, poezją, literaturą, tańcem, filozofią, etyką sztuki i jej duchowością. Wielkie postacie kultury rosyjskiej: pisarze Pasternak, Tołstoj, Czechow, kompozytorzy Galina Ustwolska i Rodion Szczedrin, malarz Wasilij Surikow, a także krąg nowatorsko myślących tancerek i tancerzy, którzy pod wpływem idei Isadory Duncan poszukiwali nowej formuły wyrażania duchowości i natury w swojej sztuce.

Dla autorki muzyka była władczynią serca i umysłu. W niej widziała niekończące się źródło intelektualnego i emocjonalnego bogactwa, które przynosi twórcze natchnienie i radość, uszlachetnia myśli i czyny, łączy człowieka z tą siłą wyższą, która wzywa do ideału i tę miłość do muzyki autorka przeniosła na karty swej książki, nawiązując jednocześnie sugestywny dialog z czytelnikiem.

Publikacja dla wszystkich, którzy podzielają myśl Fiodora Dostojewskiego, że piękno zbawi świat.

Serdecznie polecamy!

 

Książka do kupienia m.in. w księgarni PWN

 

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2021 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399