Ikona Facebook

Kilka słów o korekcie

Autor: Jan Rozpisany
Data publikacji: 2020-01-11 09:38:00

Autorzy, którzy postanawiają samodzielnie wydać swoje książki, często rezygnują z redakcji, ale decydują się na korektę. Korekta to wyłapanie najpoważniejszych błędów językowych, a także poprawienie literówek. Zwykle wykonuje się ją po składzie książki, czyli po przygotowaniu jej w takiej formie, w jakiej zostanie wydrukowana. Można powiedzieć, że korektorzy czytają tekst w pewien specjalny sposób, a dokładniej – czytają każdą literę w każdym słowie. Ale co w tym takiego specjalnego? Przecież czytając, składamy litery. Tak, ale czytanie polega na składaniu liter przede wszystkim wtedy, gdy uczymy się czytać. Kiedy już opanujemy tę umiejętność, raczej patrzymy na cały wyraz i odczytujemy go jaką pewną całość. A wówczas nasz mózg niejako automatycznie „poprawia” błędy i „widzi” wersję poprawną (decyduje o tym kilka praw percepcji). Nasz mózg po prostu ułatwia nam życie, grupując obiekty lub je domykając. I dlatego postrzegamy okrąg nawet wtedy, gdy jego kontur nie jest zamknięty. Z tego też powodu przy czytaniu umykają nam brakujące znaki diakrytyczne lub przestawione litery, ponieważ nasz mózg te brakujące znaki „uzupełnia”, a przestawione litery widzi we właściwej kolejności. Poza tym im lepiej znamy tekst, tym łatwiej nasz mózg dokonuje takich poprawek. Autor, który zna przecież swój tekst najlepiej, w pewnym momencie już nie dostrzega tego rodzaju błędów. A korektor czyta tekst, koncentrując swoją uwagę właśnie na nich – na brakujących ogonkach, kreseczkach, niewłaściwych końcówkach i przestawionych literach.

Zwykle tekst przechodzi dwie korekty, ale w przypadku self-publishingu często autorzy poprzestają tylko na jednej, co należy uznać za absolutne minimum. Pamiętajmy, że książka, która ma trafić do sprzedaży, jest tak naprawdę towarem. Czytelnik, który ją kupi, ma prawo wymagać, by była towarem dobrej jakości.  Czy książka mu się spodoba, czy też nie, pozostaje kwestią subiektywną, jednak występowanie w tekście różnego rodzaju błędów oraz literówek to już kwestia obiektywna. Jeśli w książce jest dużo błędów, zdecydowanie utrudnia to jej czytanie i może zniechęcić do kontynuowania lektury − nawet mimo wartkiej fabuły i świetnie zarysowanych bohaterów. Paradoksalnie, czytelnicy (w przeciwieństwie do autorów) zwykle świetnie zauważają tego rodzaju błędy i pamiętają o nich, oceniając książkę. A wystarczy dobra korekta, by takich błędów uniknąć i udowodnić, że książka została profesjonalnie przygotowana.  

Rozpisani Azymut PWN IBUK Biblionetka iFormat Księgarnia PWN
Serwis ROZPISANI.PL jest częścią Grupy PWN i należy do Wydawnictwa Naukowego PWN S.A.
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, www.pwn.pl
Spółka zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy, nr KRS 0000067444, kapitał zakładowy: 4 250 606,00 zł
© 2022 Grupa PWN S.A.


1.2.1.1399